თემა: წილადები
მიზანი:
მოსწავლე გაიწაფოს წილადის წაკითხვასა და ჩაწერაში. შეეძლოს ტოლ ნაწილებად დაყოფილი ფიგურის ან რაიმე მთელის ნაწილის გამოსახვა წილადით. წილადების შედარება სურათზე წარმოდგენილი ტოლ ნაწილებად დაყოფილი ფიგურების მიხედვით.
მისაღწევი შედეგი და ინდიკატორები:
მათ.V.2 მოსწავლეს შეუძლია წილადების წაკითხვა, გამოსახვა, შეფასება, შედარება და დალაგება. შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე: · კითხულობს და გამოსახავს ჩვეულებრივ და შერეულ წილადებს; უთითებს მათ ჩანაწერში წილადის მრიცხველს და მნიშვნელს, მთელ და წილად ნაწილებს; წერს შერეულ წილადს არაწესიერი წილადის სახით და პირიქით; ახდენს (წესიერი) წილადის ცნების სხვადასხვაგვარ ინტერპრეტაციას და მსჯელობს მათ შორის კავშირებზე (წილადი, როგორც ორი ნატურალური რიცხვის გაყოფის შედეგის ჩანაწერი.
გაკვეთილის მსვლელობა:
საორგანიზაციო საკითხები: გაკვეთილზე დასწრების შემოწმება, დავალებისშემოწმება კომენტარით.
აქტივობა 1: ●გაკვეთილზე შესვლისას კითხვა-პასუხის მეთოდით ვადგენ მოსწავლეთა ცოდნის დონეს.
აქტივობა 2:. პრაქტიკული სამუშაიო მართკუთხედის ჩახაზვა რვეულში და მისი ნაწილების გაფერადება, მოსწავლეს ეძლევა ინსტრუქცია რვეულში ჩახაზონ მართკუთხედი, დაყონ 4 ტოლ ნაწილად და გააფერადონ 1/4. 2/4, 3/4, 4/4 ნაწილი
აქტივობა3 გაკვეთილის დასკვნით ეტაპზე კეთდება მოსწავლეთა ცოდნის განმტკიცება.შესაძლებელია ჯგუფური ან დამოუკიდებელი დავალების მიცემა. ჯგუფებს ვქმნით მზაობის მიხედვით და ვაძლევთ მზაობის შესაფერისმაგალითებს. შემდეგ ტარდება
პრეზენტაცია. .
საშინაო დავალება შეფასება: განმსაზღვრელი.
საშინაო დავავლება მიეცემათ ბარათებით ინდივიდუალურად რომელზეც ამოცანები იქნება წინასწარ ამობეჭდილი,
საშინაო დავალების /საკლსო მუშაობის შეფასბის სქემის მიხედვით
მიზანი:
მოსწავლე გაიწაფოს წილადის წაკითხვასა და ჩაწერაში. შეეძლოს ტოლ ნაწილებად დაყოფილი ფიგურის ან რაიმე მთელის ნაწილის გამოსახვა წილადით. წილადების შედარება სურათზე წარმოდგენილი ტოლ ნაწილებად დაყოფილი ფიგურების მიხედვით.
მისაღწევი შედეგი და ინდიკატორები:
მათ.V.2 მოსწავლეს შეუძლია წილადების წაკითხვა, გამოსახვა, შეფასება, შედარება და დალაგება. შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე: · კითხულობს და გამოსახავს ჩვეულებრივ და შერეულ წილადებს; უთითებს მათ ჩანაწერში წილადის მრიცხველს და მნიშვნელს, მთელ და წილად ნაწილებს; წერს შერეულ წილადს არაწესიერი წილადის სახით და პირიქით; ახდენს (წესიერი) წილადის ცნების სხვადასხვაგვარ ინტერპრეტაციას და მსჯელობს მათ შორის კავშირებზე (წილადი, როგორც ორი ნატურალური რიცხვის გაყოფის შედეგის ჩანაწერი.
გაკვეთილის მსვლელობა:
საორგანიზაციო საკითხები: გაკვეთილზე დასწრების შემოწმება, დავალებისშემოწმება კომენტარით.
აქტივობა 1: ●გაკვეთილზე შესვლისას კითხვა-პასუხის მეთოდით ვადგენ მოსწავლეთა ცოდნის დონეს.
აქტივობა 2:. პრაქტიკული სამუშაიო მართკუთხედის ჩახაზვა რვეულში და მისი ნაწილების გაფერადება, მოსწავლეს ეძლევა ინსტრუქცია რვეულში ჩახაზონ მართკუთხედი, დაყონ 4 ტოლ ნაწილად და გააფერადონ 1/4. 2/4, 3/4, 4/4 ნაწილი
აქტივობა3 გაკვეთილის დასკვნით ეტაპზე კეთდება მოსწავლეთა ცოდნის განმტკიცება.შესაძლებელია ჯგუფური ან დამოუკიდებელი დავალების მიცემა. ჯგუფებს ვქმნით მზაობის მიხედვით და ვაძლევთ მზაობის შესაფერისმაგალითებს. შემდეგ ტარდება
პრეზენტაცია. .
საშინაო დავალება შეფასება: განმსაზღვრელი.
საშინაო დავავლება მიეცემათ ბარათებით ინდივიდუალურად რომელზეც ამოცანები იქნება წინასწარ ამობეჭდილი,
საშინაო დავალების /საკლსო მუშაობის შეფასბის სქემის მიხედვით